İsa Yar

12439465_10208655690540605_7684135349273784241_n.
1961 yılında Ordu’nun Perşembe İlçesi Okçulu Köyü’nde ailenin ilk çocuğu olarak doğdu (Nevin, Yılmaz, Cengiz ve Murat’ın ağabeyidir). İlk ve Orta Öğrenimini Büyükağız’da (Kovanlı ilkokul/ortaokul) tamamladı. (1975) Perşembe Öğretmen Okulu’nda 1 ay okuduktan sonra,  aynı yıl Çankırı Sağlık Kolejine kaydoldu. Yatılı okulun son yılını Ankara Keçiören Çevre Sağlığı kolejinde tamamlayarak (1979) Toplum Sağlığı Teknisyeni olarak mezun oldu. Aynı yıl Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanlığında (BCG 2. Grup Başkanlığı) Sağlık Memuru olarak göreve başladı. (22 ay süren) ilk görevi esnasında: Ankara (Çubuk/Kızılcahamam/Çamlıdere); Kastamonu (Tosya/İhsangazi);  Çorum (İskilip/Alaca); Yozgat (Boğazlıyan/ Akdağmadeni /Sarıkaya/Çekerek); Kırşehir;  Nevşehir (Avanos); Konya (Kulu/Ereğli/Ermenek/ Yunak/Bozkır); Erzurum (Horasan/ Tekman/ Karayazı/Hınıs) gibi İl ve ilçeleri köylerine kadar görevi gereği gezdi/gördü.)

1981 -1983 arası Samsun Sahra Sıhhiye Okulunda vatanî görevini yaptı. Önlisansı Anadolu Üniversitesinde (1993), Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesinde tamamladı. Adana, Osmaniye /Düziçi/Bahçe/Hasanbeyli) ve Ordu (Çaybaşı/Ünye’de) göreve devam etti/etmektedir… Nezahat Hanımla evli olup; Nihan, Neslihan, Büşranur ve Betül’ün babasıdır.

kapak

EDEBÎ HAYATI

İlk şiiri ‘Fetih ve Fatih’ 1977 yılında Çankırı gazetesinde yayınlandı. Sonrasında şiir ve deneme yazıları bu yıllarda ‘Milli Fikir, Ufuk, Gerçek,  yeni nesil ve Türkiye’ gibi dergi ve gazetelerde yayınlandı. Necip Fazıl’ın: “susacak mıyım, tam da söyleyecek çağımda / söylenmemiş cümlenin hasreti dudağımda” mısralarının karşılayabileceği bir kırılma noktasında; baharına düşen  eylül gölgesinde bir anlamda içine kapandı.  ‘Uzun bir sükûttan sonra’ şiir ve deneme yazılarını çeşitli dergi ve yayın organlarında neşretmeye başladı. Fikir ve edebiyat dergilerinde kayda geçen şiir ve yazılarını uzun bir gecikmeyle, Mart 2012’de kitaplaştırmıştır.
Çeşitli (mahallî) gazetelerde köşe yazarlığı yapmıştır.
 

ÇALIŞMALARININ YAYIMLANDIĞI DERGİLER

İnsan ve Kâinat, Türk Edebiyatı, Berceste, Bizim Külliye, Sükût, Yakamoz, Yedi İklim, Somuncubaba, Akpınar, Lamure, Kertenkele, Divanyolu, Kadıköy life, Ünye Yağmur, dil ve kültür, Canik…

ESERLERİ
SAKLI SÖZLER /deneme  Mart 2012 ŞiirVakti yayıncılık 1. baskı
Hüzün ve Sağanak / şiir  Mart 2012 ŞiirVakti yayıncılık 1. baskı

ÖDÜLLER :
Sükût Dergisi “şiir ödülü“2008
Berceste Dergisi “naat” mansiyon ödülü 2005
Berceste Dergisi “Deneme ödülü” 2013
Ordu Sağlık Semp. anı yarışması”meslek hayatımda izler”  birincilik ödülü 2013
14 Mart Tıp Bayramı şiir ödülü 2015  

RADYO PROGRAMI

Çarşamba akşamları bir radyoda canlı (melodifm) Sokak Lambası adıyla kültür-edebiyat sohbet programı yapmıştır.

DİĞER :
İlkyardım Dersi öğretmenliği, Halk Sağlığı Eğitimi (seminer, konferans, sohbet)…

* HAKKINDA: 2011 ERCİYES ÜNİVERSİTESİ EDEBİYAT FAKÜLTESİ TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI BÖLÜMÜ YENİ TÜRK EDEBİYATI ANABİLİM DALI / Bekir OĞUZBAŞARAN  danışmanlığında, Durmuş BAL  tarafından: “İSA YAR / HAYATI VE ESERLERİ” konulu Lisans ‘TEZ” çalışması yapılmıştır.

WEB : www.isayar.net , www.isayar.com

 

                      

  1980 Ankara